Vyberte stranu

Švédska spoločnosť Tobi čoskoro začne predávať zariadenie, ktoré umožňuje používateľom ovládať svoj stolný počítač pomocou očí. Nesie označenie REX a pripája sa k monitoru. Podľa autorov ide o prvé takéto zariadenie na trhu pre bežných užívateľov.

[youtube]http://youtu.be/3mVNK9WrorM[/youtube]

Demonštrované bolo na výstave spotrebnej elektroniky CES, kedy tiež začal predaj vývojárskej verzie. Na širšiu verejnosť by malo dôjsť v druhej polovici toho roka.

Na výstave CES boli demonštrované niektoré základné funkcie technológie, vrátane možnosti ovládania navigácie, približovanie či listovanie pomocou pohybov očí. REX k tomu využíva dvoch špeciálnych zabudovaných optických senzorov.

Firma Tobi vysvetľuje: „Oči sú perfektné pre premiestňovanie kurzora, pretože to je niečo, čo vlastne neustále prirodzene robíme. Pozriete sa na niečo, na čo chcete kliknúť alebo čo chcete zväčšiť, a potom musíte na príslušné miesto presunúť pomocou ruky kurzor, či už prostredníctvom myši, touchpadu alebo dotykovej obrazovky. Sledovaním pohybu očí možné tento krok vynechať. “

Pre koncových zákazníkov bude najskôr k dispozícii obmedzená séria 5000 jednotiek Tobi REX  a o poradí rozhodne včasná registrácia na firemnom webe. Tobi chce vstúpiť na koncový trh opatrne a v malom a najprv ukázať, že trh pre podobné zariadenia existuje. Koncový produkt zatiaľ pracuje len s Windows 8 a jeho cena zatiaľ nebola stanovená.

„Chceme budovať väčšiu komunitu vývojárov, ktorí budú môcť vytvárať aplikácie, do ktorých bude ovládanie očami už integrované. Tak budeme môcť zákazníkom v druhej polovici roka ponúknuť produkt už s bohatou aplikačnou základňou. “

Tobi REX Developer Edition bude stáť 995 dolárov a mimo vlastnej periférie bude obsahovať aj SDK (software development kit) a ďalšie materiály, ktoré by mali vývojárom pomôcť v oblasti, ktorá pre väčšinu z nich bude úplne nová. Podľa Sáry Hyléenovej, marketingovej riaditeľky firmy Tobi, robia návrhári často chybu a snažia sa implementovať ovládanie očami pre všetky prvky používateľského rozhrania. Ale pre väčšinu užívateľov, ktorí mali doteraz prístup k podobným technológiám, sa najfektivnejšia ukázala kombinácia s tradičnými metódami ovládania, akou sú napríklad touchpady.

Tobi predpovedá, že táto technológia bude integrovaná do monitorov a prenosných počítačov od roku 2014 alebo 2015, nasledovať budú podobne vybavené tablety. Nie je ťažké si predstaviť svet, v ktorom budeme používať zariadenie ako je Tobi REX, skombinované s Kinectom od Microsoftu a Siri firmy Apple, ako úplne bezkontaktné ovládanie pre našu elektroniku.