Vyberte stranu

Na Český trh vstupuje hudobná služba Google Play Music. Ponúkne obchod, predplatné aj úložisko pre 20 000 nahrávok z vlastného počítača.

Tento rok je v mnohom prelomový, konečne si nás totiž začali všímať populárne webové služby zo zahraničia. Deezeru pred pár mesiacmi začalo konkurovať Rdio, už dlhšiu dobu sa špekuluje, či do Čiech na jeseň zamieri Spotify a teraz do hry konečne vstupuje aj Google a jeho hudobná služba Play Music – teda Hudba Google Play. Spoločne s nami dnes Google spúšťa Play Music tiež v Maďarsku a piatich ďalších krajinách.

Hudobná služba z Mountain View ponúka ako klasický elektronický obchod, v ktorom si kúpite album v MP3 a môžete si s ním robiť, čo sa vám zapáči, tak streamovanú službu podobnú Deezer. Volá sa All access, teda v preklade Hudba Google Play Naplno. Všetko zastrešuje webový prehrávač s knižnicou a synchronizovaná aplikácia pre Android.

All access – všetka muzika za paušál 129 Kč

All access, teda Naplno, je klasické predplatné, v rámci ktorého získate za mesačný paušál prístup ku kompletnému hudobnému katalógu Googlu, ktorý číta cez 18 miliónov skladieb. Muziku môžete počúvať v prehliadači, alebo v mobilnej aplikácii, ktorá umožňuje vybrané skladby a dosky uložiť do pamäte pre chvíle, kedy budete bez internetového pripojenia.

V rámci predplatného si môžete spustiť ľubovoľnú dosku a skladbu, rovnako tak sa ale ponúkajú inteligentné playlisty – rádia, ktoré obsahujú potrebné žánrovo podobnú muziku, hudbu, ktorá je podobná tomu, čo sami radi počúvate, rôzne tematické a redakčný výbery a iné.

Funkcia All access samozrejme nie je zadarmo. Keď ju Google spúšťal v USA, nastavil mesačný paušál na 10 dolárov – respektíve na akčných 8 dolárov, ak ste si službu aktivovali počas niekoľkých prvých týždňov.

V lete zamierila ponuka All access aj do Európy a to za rovnakú sumu, avšak v eurách a librách. Google jednoducho použil konverzný pomer medzi menami 1:1, v Británii, Španielsku a ďalších krajinách je teda predplatné o niečo drahšie ako v zámorí.


Samotné prostredie webového prehrávača – tu s playlistom Skúsim šťastie.

Keby Google ponúkol tú istú službu po prepočte až za 300 korún mesačne aj u nás, asi by sa mnoho záujemcov nenašlo, konkurencia je totiž výrazne lacnejšia. Nič z toho sa ale našťastie nestalo, globálne Google sa zachoval bohumilo lokálne a predplatné All access nastavil podľa reálnych možností miestnych konzumentov. Český paušál teda činí 149 korún, a ak si službu predplatíte do 15. novembra, ušetríte ďalších 20 korún, v takom prípade sa vás totiž týka akčné predplatné 129 korún. Prvý skúšobný mesiac máte ku všetkému zadarmo.


Čo prináša All access, teda Hudba Naplno

Samozrejme sa ponúka porovnanie s konkurenciou na českom trhu. MusicJet je v základnej verzii zadarmo, ak však chcete službu používať naplno, bez reklám a tiež v mobilnom telefóne, mesačne zaplatíte 149 korún. To je síce rovnaká suma ako u Googlu, jeho databáza je ale oveľa rozsiahlejšia.

Ešte drahší je potom Deezer. Neobmedzené počúvanie na webe aj v mobile vás príde na 7 eur, čo po prepočte činí okolo 180 českých korún. Nakoniec ostáva Rdio, ktoré síce ponúka aj viacero taríf, však ten najvyšší a porovnateľný práve s All access od Googlu stojí rovnako ako v prípade Deezer 180 korún mesačne.

Oficiálne aplikácie len pre Android

Ak nosíte vo vrecku Android, All access využijete naozaj naplno v rovnomennej aplikácii Play Music. Pokiaľ ale vo vrecku nosíte inú platformu, už to bude horšie. Webový prehrávač služby je síce optimalizovaný aj pre mobilné prehliadače, natívne aplikácie majú ale oveľa viac možností, funguje bez internetu a Rdio, Deezer aj MusicJet pri vývoji pamätali aj na Apple a Windows Phone. Tento nedostatok však komunita často obchádza a vyvíja neoficiálne aplikácie. Treba gMusicW pre Windows 8.


Mobilný prehrávač Play Music dobre poznáte, je totiž voľne k dispozícii, napojenie na samotnú hudobnú službu u nás zatiaľ nebolo oficiálne k dispozícii.

Konkurencia sa tiež chváli rozsiahlejším katalógom. Kým Play Music deklaruje vyše 18 miliónov nahrávok, Deezer sľubuje viac než 25 miliónov skladieb. V praxi je to ale pomerne relatívny rozdiel, vždy totiž záleží na konkrétnom interpretovi. Skutočnú kvalitu katalógu teda musíte posúdiť sami podľa svojho hudobného vkusu.

Ak nechcete predplatné, je tu Play Store

Funkcia All access je predplatná, muzika je teda pochopiteľne chránená DRM a vy si ju vlastne iba prenajímate po dobu paušálu. Ak chcete muziku vlastniť, môžete samozrejme navštíviť aj Play Store, v ktorom objavíte novú sekciu s hudbou. Nakupovať môžete ako jednotlivé skladby, tak celé albumy, pričom natívnym formátom Googlu je MP3 s dátovým tokom 320 kb / s Zvuková kvalita nahrávok je teda podobná iTunes, ktorý používa o niečo málo pokročilejší formát M4A ale zase s nižším dátovým tokom 224 kb / s.


Český Play Store novo ponúka k nákupu aj hudbu

Zakúpenú muziku objavíte vo svojej knižnici na webe, odkiaľ ju môžete stiahnuť do počítača v balíku ZIP. Na stiahnutie zakúpené muziky môžete použiť aj desktopový program Music Manager. Na rozdiel od All access je hudba naozaj vaša a bez DRM, takže si ju môžete samozrejme prehrať na akomkoľvek zariadení, napáliť na CD a pod.

Bezplatné úložisko pre súkromných 20 000 nahrávok

Tretím pilierom hudobnej služby Play Music je súkromné hudobné úložisko, ktoré je súčasťou webového prehrávača a je zadarmo. Oficiálne je u nás k dispozícii v Čechách až dnes, avšak neoficiálne s pomocou zahraničnej IP adresy šlo aktivovať aj skôr, takže ho mnohí z vás iste používajú.


Do svojej knižnice na Play Music môžete vedľa zakúpenej muziky nahrať až 20 000 skladieb z počítača.

Čiže len v stručnosti. Na úložisko môžete pomocou desktopového programu Music Manager nahrať až 20 000 skladieb vo formátoch MP3, M4A, WMA, OGG, FLAC a M4P. Veľkosť jednotlivých skladieb nesmie presiahnuť 300 MB. Pri slušnej kompresii teda na web bez problému umiestníte aj dlhé audioknihy.


Music Manager slúži na nahrávanie albumov na úložisko z počítača, rovnako tak ale vie stiahnuť – napríklad zakúpené albumy. Manager sleduje zmeny v zložkách a muziku teda vie nahrávať na pozadí.

Hudobná zbierka je len vaša, môžete ju z webu prehrávať a rovnako tak ju nájdete v mobilnej aplikácii, kde si môžete vybrané skladby, dosky alebo pokojne aj celých interpretov uložiť do vnútornej pamäte telefónu. Google Music teda ocenia aj tí, ktorí nebudú mať v pláne minúť jedinú korunu.

Predávajte vlastnú muziku

Play Music je nakoniec otvorený aj samotným interpretom. Ak sa prihlási do artist hubu, môžu do katalógu nahrať vlastné dielo, udržiavať svoj profil a muziku skrz Google rovnako ako na ostatných platformách predávať za ľubovoľnú cenu.

Služba je už dostupná všetkým českým poslucháčom.

A nakoniec oficiálna česká upútavka: