Vyberte stranu

Keď sme v polovici septembra vydali bleskovku, ktorá tvrdila, že v Európe došli IPv4 adresy, mnohí sa čudovali, že niečo podobné sme predsa písali už mnohokrát a internet stále funguje. Je pravda, že IPv4 adresy už dochádzajú dva roky, ale to je v poriadku, súvisí to totiž s princípom ich prerozdeľovania.
Obrovské bloky voľných IPv4 adries spravovala na globálnej úrovni organizácia ICANN. Tá tieto bloky v čase prideľovala regionálnym operátorom – ten európsky vrátane Ruska a islamského sveta sa volá RIPE NCC. No a od RIPE už potom konečne IP adresy získavajú koncoví veľkoobchodní hráči, čo je potrebné vášho poskytovateľa internetového pripojenia. V minulosti došli voľné IP adresy najprv na najvyššej úrovni (ICANN), potom v Ázii a tento rok v septembri potom v Európe.

IPv6 adresa môže vyzerať napríklad takto:
2001:db8:85a3:8d3:1319:8a2e:370:7344

Ak teda budete chcieť v Európe postaviť nového veľkého internetového operátora, budete mať problém, súčasných IP adries už totiž dostanete od RIPE len pár. Už jednoducho žiadne nové nie sú – všetko je rozdané. Táto udalosť teda predznamenáva jediné – definitívny nástup nového formátu adresovania IPv6. Niektoré slovenské firmy s tým už začali, ďalší veľkí hráči budú pokračovať v nasledujúcich rokoch.

ZDROJ: zive.cz