Vyberte stranu

Vo februári 2012 začali na internete presakovať prvé informácie o projekte chytrých okuliarov od Googlu, ktoré by obsahovali mikropočítač a polopriehľadný displej, ktorý zobrazí nejakú formu rozšírenej reality. V apríli Google odkryl karty a skutočne predstavil futuristický projekt okuliarov Glass. Neskôr si zažiadal aj o dizajnový patent, ktorý popisoval ich konštrukciu.
Dve patentované varianty Google Glass – tá vľavo sa teraz používa, verziu so skutočnými okuliarmi potom Google ešte neukázal

google-glass1google-glass2

Firma postupne vypúšťala na verejnosť ďalšie a ďalšie fotografie zariadenia a konečne aj zábery z integrovaného fotoaparátu. Na výročnej konferencii I / O si potom okuliare s kamerou nasadilo niekoľko parašutistov a živo prenášalo skok zo vzducholode nad konferenčnou halou v San Franciscu.

Ukážka Google Glass pri skoku zo vzducholode
[youtube]http://youtu.be/D7TB8b2t3QE[/youtube]

To je vlastne všetko. Zatiaľ nevieme, čo všetko budú inteligentné okuliare vedieť, zatiaľ sme nevideli, čo dokáže ich polopriehľadný displej HUD – len vieme, že to vie snímať fotky a natáčať video v mobilnej kvalite. Prvé testovacie exempláre budú k dispozícii budúci rok za pomerne vysokú cenu niekoľkých stoviek EUR. Ešte to teda nie je sériová výroba pre masy a až budúci rok ukáže, čo tento experiment skutočne dokáže, je to však jeden z mála skutočne futuristických a pritom úplne realistických a hmatateľných produktov tohto roku.

A len tak na okraj, v medzičase si podobnú technológiu začali rýchlo patentovať aj Apple a Microsoft.