Google Reader cez prázdniny po dlhých rokoch ukončí činnosť. RSS ale nezanikne, o post nového kráľa totiž usiluje Feedly. Najprv ponúkne synchronizáciu, neskôr kompatibilné API.
Google 1. júla ukončí svoju webovú čítačku Reader a je len veľmi málo pravdepodobné, že sa na tom ešte niečo zmení, hoci mnohí spoliehajú v najrôznejšie petície. Nejednalo sa totiž o nejaké zbrklé rozhodnutie na poslednú chvíľu, ale dlhodobý plán, o ktorom sa v Google vedelo a ktorý dokonca očakávali aj konkurenčné služby.
Kráľ je mŕtvy, dokonalý nástupca ale chýba
Špecializovaná čítačka na čítanie desiatok internetových zdrojov jednoducho nie je záležitosťou masového internetového surfera, a tak počet aktívnych používateľov Readeru v priebehu času povážlivo klesal. Pre power-user to síce bola jedna z kľúčových aplikácií celého Googlu – možno aj najnavštevovanejšia, ale Google samotný na to pochopiteľne hľadí úplne inak.
Ak ste rovnako ako my patrili medzi tých, pre ktorých bolo samozrejmosťou v prvom paneli prehliadača ráno zapnúť čítačku a vypnúť ju spoločne s počítačom až večer, teraz určite zúfalo prechádzate web a hľadáte spoľahlivú náhradu.
Úprimne, naprostý ideál momentálne neexistuje, pretože sa samotný Google Reader stal nepísaným štandardom RSS čítačky. Ostatní sa teda pokúšajú ku čitateľovi nájsť nejakú novú a trošku netradičnú cestu. Čítačky ako Flipboard a jemu podobné chcú mobilného užívateľa ohromiť jednoduchou eleganciou plnou fotografií, iní išli zase cestou všemožných doplnkov do prehliadača. No a to všetko z pozadia sledovala služba Feedly, z ktorej sa teraz stane superstar.
[clear]
Feedly bude novou superstar
Feedly je v tejto chvíli asi najvydarenejšia kópia webového Reader, ktorá chytila ??príležitosť za pačesy a už v stredu večer po ohlásení novinky začala lákať používateľov Googlu do svojich vôd pomocou kompletnej synchronizácie. Je to pomerne jednoduché, stačí totiž službu jednoducho prepojiť s účtom na Googli a obe čítačky sa budú obojstranne synchronizovať. Keď pridáte nový RSS zdroj do Readeru, objaví sa aj vo Feedly a naopak. Podstatné je ale to, že po 1. júli sa Feedly len odpúta od Readeru a naďalej bude fungovať úplne samostatne. Ak teda prejdete na Feedly, rozhodne nemažte kanály na Reader, došlo by totiž k synchronizáciu a o všetko prídete.
Autori pritom chcú ísť ešte oveľa ďalej a chcú vypustiť do sveta API pre vývojárov, ktoré bude kompatibilné s rozhraním Readeru. Ak sa to podarí, Feedly bude razom kompatibilná s celou plejádou aplikácií tretích strán, ktoré používali Reader. Programátori vykonajú len drobné zmeny a všetko bude môcť fungovať ďalej.
To, čo pre Google už kvôli jeho veľkosti nie je dostatočne zaujímavé, bude hotovým požehnaním pre startup, ktorému stále chýba obchodný plán a ak sa nafúkne o nových používateľov, skôr dostane ďalšiu finančnú injekciu od investorov.
Feedly nepôjde v IE a Opere
Je teda Feedly sľubnou náhradou pre všetkých? Rozhodne nie je. Ak surfujete v Internet Exploreri a Opere, tento článok sa vás bohužiaľ vôbec netýka, pretože Feedly tieto prehliadače nepodporuje. Operisti si teraz možno povedia, že len zmení user-agenta, ale to bohužiaľ nepomôže, pretože sa časť kódu služby inštaluje ako neviditeľný doplnok. Bez neho sa Feedly jednoducho nespustí.
[clear]
Čítačka je teda momentálne dostupná pre Firefox, Chrome, Safari a potom sú k dispozícii tiež celkom podarené mobilné aplikácie pre Android a iOS, ktoré v sebe kombinujú ako používateľské rozhranie podobné Flipboardu, tak klasické RSS čítačky.
[clear]
Prvé zoznámenie s rozhraním čítačky Feedly
Prečo používať Feedly a nie trebárs niečo iné? Keďže používa v mnohom podobné rozhranie ako Google Reader. Len je trošku viac upratané a ponúka niektoré zaujímavé nastavenia zobrazenia článkov.
Feedly podporuje aj niekoľko klávesových skratiek, rýchlu nápovedu zobrazíte stlačením „?“
Po prihlásení a prvotnej synchronizácii s katalógom vašich zdrojov na Readeru objavíte klasické rozhranie, kedy je v ľavej časti okna strom so zložkami a vpravo potom výpis článkov. Čítačka používa čiastočne responzívny webový dizajn, čo v praxi znamená, že keď zmenšíte veľkosť okna, strom so zložkami sa automaticky schová a zobrazíte ho kliknutím na tlačidlo.
[clear]
Vedľa zložiek nájdete v ľavej časti ešte denný prehľad Today a hore potom obľúbené články, teda Saved. Táto zložka má úplne rovnakú úlohu ako články z Reader, ktoré ste označili hviezdičkou. Pod zložkami sa potom môžu ešte objaviť tagy – teda kľúčové slová, ktorými môžete dodatočne triediť vybrané články v čítačke.
[clear]
Na prvý pohľad všetko funguje, ak ste však z Readeru a vôbec služieb Googlu zvyknutí na všadeprítomný drag & drop a kontextové ponuky, tu nič podobné nehľadajte. Chýba tu teda možnosť rýchleho preradenia zdrojov v priečinkoch podľa vášho gusta a tiež samotných zložiek. Všetko sa radí podľa toho, v ktorom kanáli sú najaktuálnejšie správy.
[clear]
Ak budete chcieť opätovne prideľovať kanály z jednej zložky do druhej, prípadne celé priečinky, kliknite vľavo hore na odkaz Organize, kde konečne môžete preťahovať čiastkové zdroje medzi zložkami a ľahko odtiaľ tiež všetko premenujete. Ak chcete mať niektorý zdroj vždy na očiach, v jeho nastavení zaškrtnite políčko „Must read“. V takom prípade sa zobrazí vždy na prvom mieste v priečinku a tiež v zozname vybraných zdrojov v dennom prehľade Today.
[clear]
Celá plejáda užitočných zobrazení
Tak a teraz konečne hlavná špecialita čítačky Feedly. K dispozícii máte šesť rôznych druhov pohľadov na články. Tie sa môžu vypisovať buď riadkovo ako na Readeru (Titles) alebo napríklad vo forme časopisu (Magazine), ktorý ukáže aj obrázky a v hornej časti výpisu obľúbené články podľa toho, koľkokrát ich užívatelia Feedly zdieľali na Facebooku a Google+. Pohľady Mosaic a Cards sa potom hodí na čítanie zdrojov, ktoré obsahujú fotografie a videá. Ak teda budete cez RSS odoberať nejaký kanál z Flickru a jemu podobných, toto je ideálny pohľad, pretože články sa zobrazia vo forme obrázkovej šachovnice.
[clear]
Každý zdroj si samozrejme pamätá pohľad, v ktorom sa má zobrazovať a nechýba ani možnosť globálneho predvoleného nastavenia. Feedly používa ako predvolené zobrazenie Magazine, ja však potrebujem čítať desiatky článkov čo najrýchlejšie podľa titulkov, nastavil som si teda ako predvolený pohľad Titles a Mosaic a Cards používam iba pre zdroje s bohatším grafickým obsahom. Funguje to veľmi dobre.
[clear]
Nechýba vyhľadávač zdrojov a článkov
Rovnako ako na Readeru od Googlu nechýba ani tu vyhľadávač s našepkávačom a tiež odporúčaný obsah. Keď teda odoberáte technické kanály, Feedly vám ponúkne podobné. Ak budete chcieť pridať do odberu potrebný RSS kanál spravodajské E15ky, nemusíte samozrejme hľadať adresu zdroja, ale do vyhľadávacieho poľa napíšete jednoducho E15, alebo E15.cz a Feedly už všetko nájde. Zdroj už totiž do databázy niekto pridal, prípadne sa ho služba pokúsi nájsť priamo na webe. Do vyhľadávacieho poľa ale môžete pochopiteľne zadať aj presnú adresu zdroja, aj keď Feedly má s niektorými webmi občas problém a nič nenájde.
[clear]
Vodcasty a podcasty
Ako nový zdroj do Feedly môžete samozrejme pripojiť aj vodcastové a podcastingové zdroje. Všetko funguje, či už je to čisté RSS, alebo podcastingový formát s niektorými dodatočnými tagmi potrebné pre iTunes. Na rozdiel od Readeru sa však pri zvukových podcastoch nezobrazí vložený hudobný prehrávač. Ukáže sa len odkaz na stiahnutie MP3 stopy. Každý moderný prehliadač síce po kliknutí MP3 nestiahne, ale rovno prehrá, ale je škoda, že Feedly neobalí odkaz HTML5 značkou.
Ak budete naopak odoberať vodcast s videami z YouTube, zakaždým sa správne namiesto odkazu na videoportál zobrazí vložený prehrávač.
[clear]
Len pripomeniem, že dokumentáciu k RSS zdrojom na YouTube nájdete v sekcii pre vývojárov. Ako príklad môžem uviesť potrebné RSS zoznam videí od vybraného užívateľa na YouTube. Odkaz by vyzeral takto: http://gdata.youtube.com/feeds/base/users/<uživatel>/uploads. Zoznam našich videí je teda pomocou RSS dostupný na odkaze http://gdata.youtube.com/feeds/base/users/zivecz/uploads, ktorý už iba stačí vložiť do Feedly ako nový zdroj.
[clear]
Mobilný klient je chameleón
Rovnako ako webovú verziu aj mobilnú aplikáciu pre Android a iOS môžete prispôsobiť obsahu. Ak teda odoberáte obrovskú hromadu zdrojov a čítate hlavne titulky článkov, prepnete sa vo vybranej zložke alebo zdroju do režimu List view, ktorý je kdesi na polceste medzi pohľadmi Titles a Magazine z webovej verzie. Ak ale chcete, aby mobilné Feedly vyzeral skôr ako Flipboard, kedy displej telefónu vyplní titulný obrázok článku, čo sa bude hodiť pre rôzne fotoweby, prepnete sa do Cards view a je to. Za všetko hovoria zábery obrazoviek nižšie.
[clear]
Mobilná čítačka sa ovláda tiež hromadou najrôznejších šupacích gest zo strany. Ak už nejaký článok otvoríte, môžete kliknúť na ikonu gumy, ktorá sa pokúsi zjednodušiť rozloženie stránky pre ľahké čítanie a v podstate web oreže a obmedzí kaskádové štýly.
[clear]
Potenciál
Najlepšou správou pre potenciálnych užívateľov je ale nakoniec niečo úplne iné – nadšenie autorov. Optikou veľmi náročného užívateľa Google Reader bude mať Feedly samozrejme svoje muchy, ale programátori sľubujú, že chcú svojou službou Reader úplne nahradiť. Ak sa im podarí otvoriť kompatibilné API, sú na dobrej ceste. Prevádzkovateľ už včera skoro ráno navýšil konektivitu, takže Feedly by malo byť pod náporom nových používateľov oveľa stabilnejší a firemný blog sa plní návodmi pre jednoduchú migráciu.
Ak chcete nahlásiť chybu alebo požiadať o nejakú novinku, Feedly pre tieto účely používa službu Get Satisfaction, kde nájdete všetko, na čom sa momentálne robí a po čom túži komunita.
Len pre porovnanie, opačnou cestou šiel autor populárnej pokročilej desktopovej čítačky FeedDemon Nick Bradbury, ktorý v stredu večer na svojom blogu oznámil, že program prestáva naďalej vyvíjať a to aj vo svetle aktuálneho rozhodnutia Googlu. Pripomeniem, že FeedDemon bol vydareným desktopovým klonom Readeru s možnosťou kompletnej synchronizácie.
Čo sa podarilo?
[list icon=“square“ icon_color=“orange“]
- Asi najvydarenejšie náhrada za Google Reader
- Čistý a jednoduchý design
- Synchronizácia s Google Reader
- Rôzne typy zobrazenia zoznamov článkov
- Podarená aplikácie pre iOS a Android
- Pripravuje sa API kompatibilné s Google Reader
[/list]