Vo Facebooku sa rozhodli využiť obrovskú zásobu informácií, ktoré im miliarda používateľov poskytuje, a predviedli novú kľúčovú funkciu – vyhľadávač. Od Googlu sa dosť líšia.
Vedenie Facebooku sa rozhodlo načrtnúť, kadiaľ sa bude uberať najväčšia sociálna sieť v budúcnosti. Včera preto prebehla tlačovka, na ktorej vystúpil Mark Zuckerberg a prezradil, čo sa vo Facebooku chystá. Hlavnou pripravovanou novinkou je vyhľadávač.
[frame align=“left“][/frame]
Mark Zuckerberg na tlačovke predviedol budúcnosť Facebooku.
Na muške Google i LinkedIn
Pripravované vyhľadávanie zvané Graph Search sa zásadne líši od tradičného vyhľadávača na webe, akým je napríklad Google alebo Bing. Môže totiž ťažiť z obrovskej databázy vytvorenej priamo ľuďmi, ktorí tiež môžu určovať relevantnosť vyhľadávania. Všetko sa odvíja od previazania priateľov, zdieľania a „Like“. Ak napríklad začnete hľadať najlepšie reštaurácie v okolí, zoradia sa vám výsledky nie podľa kvalít SEO optimalizácie webov reštaurácií, ale podľa skutočných odporúčaní reálnych ľudí.
[frame align=“right“][/frame]
Miliarda užívateľov, štvrť miliardy fotiek, bilión spojení – to obsahuje obrovské množstvo informácií, na ktorých sa dá stavať.
Ideu vyhľadávania v databáze informácií tvorenej skutočnými ľuďmi Facebook ešte rozširuje. Samotní ľudia sú totiž zaindexovaní s mnohými atribútmi. A tak možno vyhľadávacie otázky vo Facebooku skladať a vyššie uvedený príklad vyhľadania najlepšej reštaurácie v okolí môžete ľahko vyfiltrovať na „najlepšie reštaurácie podľa mojich priateľov“ alebo „najlepšie reštaurácie podľa mužov vo veku od 30 do 40 rokov“. Podobne to možno pochopiteľne aplikovať na čokoľvek iné.
[frame align=“left“][/frame]
Predstavenie chystanej funkcie vyhľadávania na slovenskom Facebooku
Rovnako tak sa ponúka opačný postup – teda vyhľadávanie ľudí na základe informácií. Vyfiltrujete si napríklad priatelov, ktorým sa páči určitý film, býva v určitom meste, alebo chodili na nejakú školu. Alebo všetko dohromady. Facebook tak ašpiruje na ideálny vyhľadávač kontaktov a okrem Googlu tak začne „fušovať do remesla“ i sieti LinkedIn. Vyhľadávanie podľa typu práce či zamestnávateľa je totiž samozrejmosťou.
[frame align=“right“][/frame]
Ukážka možností filtrovania pri vyhľadávaní
A samozrejme neprídu skrátka ani obrázky alebo videá. Tiež tu môžete rôznorodo filtrovať výsledky vyhľadávania a jednoduchým dotazom získate napríklad fotky od svojich priateľov, na ktorých je Brno a sú obstarané pred rokom 2000.
Čo nepozná Facebook, nájde Bing
Otázky sa do vyhľadávača síce zadávajú textom, ale filter hľadania zapisujete ako bežnú reč. Žiadne zložité operácie, jednoducho sa spýtate. Vo všeličom to pripomína hlasovú asistentku „Siri“ od Applu a je to každopádne iný spôsob vyhľadávania, než ako to poznáme z bežného prehľadávania webu. Tam obratne volíme kľúčové slová a filtre nastavujeme rôzne v nástrojových lištách.
[frame align=“left“][/frame]
Ďalšie ukážky možností nového vyhľadávania
Neľahkou ale kľúčovou úlohou Facebooku bude naučiť užívateľa nový spôsob vyhľadávania používať. Ak sa im totiž zapáči, pôjdu čokoľvek prvýkrát hľadať na Facebook a Google bude až druhý v rade. Alebo skôr až tretí, pretože Facebook má dobré vzťahy s Microsoftom, a tak je v Graph Search podporným prostriedkom vyhľadávač Bing. Skrátka čo nenájde priamo Facebook, tam poslúži Bing. So svojimi informačnými panelmi do nového konceptu Facebooku pekne zapadá.
Facebook si je vedomý, že je globálny a nielen v Amerike získa hromadu užitočných dát. Novú funkciu vyhľadávania chce preto sprístupniť vo všetkých jazykových verziách. V Angličtine už si mohli funkciu prví testeri vyskúšať, u nás sa zatiaľ musíme uspokojiť s ukážkami. Nepochybujem, že lokalizáciu do slovenčiny Facebook zvládne pomerne rýchlo, ale horšie to bude s naviazaným Bingo. Ten u nás ponúka slabé výsledky oproti americkej verzii a Microsoft sa do rozširovania lokalizáciou stále nehrnie.
Funkcia vyhľadávača sa bude zavádzať postupne a spočiatku len na vyžiadanie, ktoré môžete urobiť tu (na stránke úplne dole).
Okrem vývoja vyhľadávača sa Facebook teraz sústreďuje na mobilné aplikácie a vôbec mobilný prístup k svojej sieti naprieč platformami. Viac priestoru dostane aj Instagram, ktorý Zuckerberg nechce nechať pohltiť Facebookom, ale bude sa vyvíjať ďalej samostatne.