Vyberte stranu

ZDROJ ezisk.sk: V tomto roku organizovalo Združenie mladých podnikateľov Slovenska súťaž s názvom Podnikateľský nápad roka. Spomedzi nápadov finalistov sme vybrali nápad Petry Divékyovej, ktorý nás zaujal nielen originálnym konceptom, ale aj spôsobom realizácie.
Petra Divékyová

Kto je Petra Divékyová

Petra miluje vôňu papiera a je jedna z mála žien v slovenskom IT. Robí webstránky a je fanúšikom redakčných systémov a open source technológií. Rada si užíva svoj voľný čas, číta a hrá airsoft. Študuje na City University podnikový manažment, je konateľkou firmy MICROITEM, a.s., a súčasne má otvorenú živnosť pre svoje neutíchajúce kreatívne potreby. Za kľúčový pracovný míľnik považuje prechod zo statusu zamestnanca na status podnikateľ.

Nápad

ZELENÝ HROCH bude e-shop s výrobkami z recyklovaného papiera – od toaletného papiera po hlavičkové papiere či perá pre firmy. Zároveň bude certifikáciou o „ekologickom správaní“ firiem nakupujúcich tieto výrobky. Spája sa s ním aktívny program záchrany stromov, ktorý spočíva v tom, že podľa objemu nákupu bude systém počítať, koľko zákazník zachránil „virtuálnych stromov“. Po dosiahnutí určeného počtu stromov získa certifikáciu ZELENÉHO HROCHA. Po určitom celkovom množstve zachránených virtuálnych stromov ZELENÝ HROCH kúpi reálne stromy, ktoré sa pomocou aktivistov a v spolupráci s mestami a obcami budú vysádzať.

Pre koho je nápad prínosný

Nápad je prínosom pre moderné firmy, ktoré sú ochotné vymeniť klasický papier za recyklovaný a nemajú problém nakupovať cez internet. Kúpna sila na Slovensku podľa Petry v posledných rokoch narástla a predpokladá, že táto tendencia bude pokračovať. Vzhľadom na fakt, že papierové výrobky sú u väčšiny firiem spotrebným nákladom, potrebným na ich fungovanie, bude sa snažiť získať zákazníka pridanou hodnotou a následne sa o neho starať.

Realizácia

Do súťaže sa Petra zapojila, keď mala len rukou napísané hlavné myšlienky.

Momentálne pracuje na spôsobe realizácie. Potrebuje zostaviť portfólio výrobkov, pri technickom riešení preferuje cloudové služby. E-shop bude graficky prepracovaný, prehľadný a postavený na open source riešeniach s doprogramovanými modulmi. Potrebuje i správnych ľudí, ktorí sú ochotní priložiť ruku k dielu. Zo začiatku neuvažovala nad investorom. Ako sa však nápad posúva bližšie k realizácii, uvažuje nad ním pre počiatočný cash flow. Zdroje bude čerpať i zo súčasného podnikania.

Koľko to bude stáť

Najvyššou investíciou bude jej vlastný čas. Finančná investícia a návratnosť sú momentálne predmetom prípravy finančného plánu.

Pripravila: Ing. Kamila Ševčíková ezisk.sk