Vyberte stranu

Zabudli ste heslo k svojmu používateľskému účtu vo Windows 8 a už pomaly strácate všetku nádej? Nezúfajte, hacknut prístup k systému je otázkou niekoľkých málo okamihov.

Hoci najnovšia verzia systému Windows podporuje online účty, rad užívateľov stále volí tradičné lokálne varianty. Práve pri použití miestneho účtu sa však otvára veľmi pohodlná cesta k jeho prelomeniu, scenár je identický ako v prípade predchádzajúcich vydaní Windows. Postačia dve základné ingrediencie: znalosť názvu účtu, ktorý si prajete prelomiť, a špecializovaná servisná linuxová distribúcia Trinity Rescue Kit.

Nástroj Trinity Rescue Kit bol v pôvodnej verzii určený predovšetkým pokročilejším užívateľom a to kvôli nutnosti aspoň základných znalosti vybraných príkazov a ich parametrov. Už overené najnovšie vydanie však tvorcovia obohatili o klasické ponuky, s ktorými je možné opravu či offline ladenie Windows vykonať bez hlbších znalostí konfigurácie systému.

Prihlásenie k miestnemu účtu Windows 8 vyzerá efektne, príliš efektívne ale nie je.
1prelomenie-hesla-windows-8

Resetovanie hesla Windows predstavuje len jednu z funkcií Trinity Rescue Kit, avšak veľmi často žiadanou. Samozrejme pamätajte na to, že by ste sa nemali nabúravať do cudzích používateľských účtov (používateľ pri ďalšom legitímnom prihlásení spozná odstránenie hesla), rovnako tak všetko vykonávate na vlastné riziko.

Interaktívne, ľahko a rýchlo

Distribúcia Trinity Rescue Kit je šírená v podobe ISO obrazu so všetkými bootovacími informáciami, a tak zmôže priamo vypáliť v podobe efektívneho servisného CD či DVD, prípadne vytvoriť flash disk s rovnakou funkcionalitou. V posledne uvedenom prípade odporúčame k vytvoreniu bootovacieho flash disku program UNetbootin, ktorý všetko zariadi na pár kliknutí.

Akonáhle formát flash disk alebo CD / DVD vytvorené, nezabudnite upraviť bootovaciu sekvenciu tak, aby sa systém zavádzal práve z neho. Inak by logicky došlo k bežnému spusteniu Windows, a teda by ste nemohli vykonať offline ladenie aktuálnej systémovej konfigurácie. Trinity Rescue Kit vás privíta úvodnou ponukou, v ktorej zvoľte predvolenú možnosť pre spustenie interaktívneho režimu – rovnaká akcia sa vykoná po uplynutí predvoleného časového intervalu.

Základná ponuka funkcií s kategóriou pre úpravu hesiel Windows
2prelomenie-hesla-windows-8

Vo zobrazenej ponuke vyberte možnosť Windows password reseting, čím sa sprístupnia špecializované funkcie z tejto kategórie. Úpravu užívateľských účtov si berie na starosti nástroj winpass, však rýchlejší a ľahší prístup ponúka interaktívny sprievodca, ktorý parametre prispôsobí vašim voľbám. V ďalšej ponuke preto zvoľte možnosť Winpass with prompt for username first, vďaka ktorej stačí zadať názov používateľského účtu.

Výber interaktívneho sprievodcu úpravou vlastností účtov
3prelomenie-hesla-windows-8

Online účet nedobehnete

Trinity Rescue Kit teraz prehľadá dostupné diskové oddiely a ponúkne zoznam inštaláciou Windows. Ak máte štandardnú konfiguráciu s jedným systémom na primárnom oddiely, nerobí voľba žiadne ťažkosti, jednoducho vyberte jedinú ponúkanú položku. Následne sa zobrazí zoznam pridružených používateľských účtov, vyberte teda práve ten požadovaný. Servisná linuxová distribúcia načíta všetky parametre a informuje vás o nastavení.

Prehľad vlastností účtu s výberom požadovanej akcie
4prelomenie-hesla-windows-8

Teraz už prichádza samotný „hack“ zvoleného účtu, pre odstránenie hesla zvoľte možnosť Clear (blank) user password. Pri ďalšom spustení Windows nebude u daného účtu potrebné vkladať prístupové heslo, samozrejme môžete nastaviť aj nové v Ovládacom paneli alebo cez konfiguráciu v novom používateľskom rozhraní Windows 8.

Experimentovať môžete tiež priamo s nastavením nového hesla (Edit user password), avšak z pohľadu funkcionality a čo najmenších zásahov do systému odporúčame práve iba odstránenie a neskoršie nastavenia až po prihlásení do Windows. Voľbou Promote user môžete zo štandardného užívateľského účtu vytvoriť administrátorský, a ak by účet bol uzamknutý, možno ho odomknúť možnosťou Unlock and enable user account. Akonáhle je konfigurácia dokončená, reštartujte počítač, zamedzte opätovnému spusteniu Trinity Rescue Kit, a nechajte sa prekvapiť výsledkom.

Prelomenie sme vyskúšali aj do užívateľského účtu vo Windows 8, ktorý je spárovaný s online účtom Windows Live. Postup prebehne bez zádrheľov a všetko vyzerá štandardne, avšak pri reštarte Windows vás prekvapí požiadavka na zadanie hesla. S prihlasovaním cez účet Windows Live budete mať teda účet proti tomuto spôsobu prelomeniu chránený.